Філософсько-правова методологія налагодження дієвої комунікації влади та місцевих громад в інформаційному суспільстві
Анотація
Метою статті є дослідження методологічних засад формування нових форм і моделей комунікації влади та місцевих громад, які мають підвищити якість й ефективність діалогу між громадянином та органами місцевої влади. В умовах розвитку вітчизняного інформаційного суспільства філософсько-правове осмислення природи владно-суспільної комунікації певною мірою залишається поза увагою науковців. Методологія застосування наукового інструментарію аналізу цього процесу ґрунтується на тому, що інформаційноправова взаємодія влади та суспільства – це основоположна парадигма, яка має міждисциплінарний характер, у якій державна влада постає цілісним явищем, а її дослідження в методологічному аспекті формують не лише юриспруденція, а й логіка, політологія, соціологія, психологія, комунікативістика тощо. Така інтегрованість проблематики не тільки сприяє розвитку філософськоправової науки, а й засвідчує її державотворчу глибинність, складність і потребу системного розв’язання актуальних проблем взаємодії влади та громади. Наукова новизна полягає в тому, що вперше за допомогою історико-компаративного аналізу досліджено філософсько-правову сутність еволюційного процесу розвитку комунікаційної взаємодії органів влади та суспільства. Зазначений процес значно трансформується в умовах розвитку інформаційного суспільства, яке самореферентно формує нові запити громадянина та потребує швидких, адекватних рішень органів державної влади щодо потреб громади. Висновки. Проаналізувавши найпоширеніші філософсько-правові концепції забезпечення дієвої комунікаційної моделі влади та суспільства, слід зауважити: уся система методологічних засад аналізу функціонування влади поступово, проте впевнено еволюціонує до трансформування державного механізму в постійно діючу, ефективну систему комунікації з громадою певної території, у якому визначено домінантну роль людини, захист й охорону її законних прав та інтересів.
Це об’єктивно наявна основа, що методологічно співзвучна з найважливішою конституційною засадою: єдиним джерелом державної влади є народ. Водночас філософсько-правову сутність сучасної моделі комунікації влади та громади слід досліджувати як ієрархічну та контагіозну систему, адже в більшості демократичних суспільств забезпечення можливостей комунікаційного обміну кожного індивідуума зокрема та суспільства загалом набуває особливого значення, водночас, ідея комунікації полягає не в пропонуванні моделі політичної дії, а в аналізі суспільної ідеї та розумінні типового ідеалу. З огляду на особливості становлення інформаційного суспільства в Україні, також можна констатувати, що вітчизняна модель комунікаційної взаємодії органів влади та місцевих громад потребує докорінного реформування, а її трансформація активно відбуватиметься й надалі.
Ключові слова: громадянин; місцева громада; суспільство, влада; комунікація; комунікаційні механізми; інформаційне суспільство.
Завантаження
Посилання
Аквінський Т. Коментарі до Арістотелевої Політики / пер. с лат. А. Кислюка. Київ : Основи, 2003. 794 с. URL: http://chtyvo.org.ua/authors/Akvinskyi_Toma/Komentari_do_Aristotelevoi_Polityky.
Аристотель. Риторика / пер. Н. Платоновой (Античные риторики). М. : Наука, 1978. URL: http://lib.ru/POEEAST/ARISTOTEL/ritoriki.txt.
Блохін М. Конституції та законодавство європейських держав (ХVII–XIX ст.). : зб. док. Київ : Юрид. літ., 2015. 588 с.
Драгоманов М. Старі хартії вільності: Історичні нариси. Вид. 2-ге. Київ : Ранок, 2007. 84 с. URL: http://lib.npu.edu.ua/new-collections/documents/22.
Джефферсон Т. Декларация независимости. Инаугурационные речи / вступ. ст., примеч. и сост. С. Ударцева. Алматы : Әділет, 2015. 58 с.
Фишер К. История новой философии / пер. Н. Страхова. М. : ДиректМедиа, 2016. Т. 3 : Лейбниц, его жизнь, сочинения и учение. 1627 с.
Hoecke M. Law as Communication. Oxford – Portland Oregon, 2016. 224 p. URL: https://www.amazon.sg/Law-Communication-Mark-Van-Hoecke/dp/1841133418.
Кін Дж. Масмедіа і демократія / пер. з англ. О. Гриценко. Київ : К.І.С., 1999. 134 с.
Ключевский В. Сочинения. М. : Изд-во соц.эконом. лит., 1959. Т. VIII : Исследования, рецензии, речи (1890–1905). 490 с.
Куле К. СМИ в Древней Греции: сочинения, речи, разыскания, путешествия / пер. с фр. С. В. Кулланды. М. : Новое литер. обозрение, 2004. 256 с. URL: http://www.sno.pro1.ru/lib/kule_smi_v_grezii/index.htm.
Lasswell H. The structure and function of communication in society / The Communication of Ideas ; in L. Bryson (ed.). N.Y. : Harper and Brothers, 2017. P. 37–51. URL: https://pracownik.kul.pl/files/37108/public/Lasswell.pdf.
Leibniz G. W. Die philosophischen Schriften / ed. K. I. Gerhardt. Berlin, 1980. Vol. 4. P. 427–463. URL: https://archive.org/details/diephilosophisc00gerhgoog/page/n8/mode/2up.
Парсонс В. Публічна політика: вступ до теорії та практики аналізу політики / пер. з анг. Київ : КиєвоМогил. акад., 2016. 549 с. URL: https://www.yakaboo.ua/vejn-parsons-publichna-politika.html.
Платон. Законы / пер. с древнегреч. А. Лосева, В. Асмуса, А. Годи. М. : Мысль, 1999. 832 с. URL: http://www.plato.spbu.ru/TEXTS/PLATO/new/Platon3_2.pdf.
Платон. Держава / пер. з давньогр. Д. Коваль. Київ : Основи, 2000. 355с. URL: http://litopys.org.ua/plato/plat.htm.
Руссо Ж.Ж. Про суспільну угоду, або принципи політичного права /п. з фр. та ком. О. Хома. Київ : PortRoyal, 2013. 349 с.
Спиноза Б. Избранные произведения : в 2 т. / пер. с лат. М. Лопаткина. М. : Гос. изд-во полит. лит., 1987. Т. 2. 726 с. URL: https://biblioclub.ru/index.php?page=book_red&id=427319.
Токвіль А. Про демократію в Америці : у 2 т. / пер. з фр. Г. Філіпчук, М. Москаленко. Київ : Всесвіт, 2015. 590 с. URL: http://litopys.org.ua/tocq/toc.htm.
Weber M. Gesammelte Werke: mit einem Lebensbild von Marianne Weber. Directmedia Publishing, Berlin 2014.
Weimann G. One More Step into the Twostep Flow of Communication. American Sociological Review. 2012. No. 47 (6). Р. 764–773.
Переглядів анотації: 158 Завантажень PDF: 264
Авторське право (c) 2020 Філософські та методологічні проблеми права
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License.
- Автори залишають за собою право на авторство власної праці та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, яка дає змогу іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану працю з обов’язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію статті в цьому журналі.
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована в журналі (наприклад, розміщувати статтю в репозитарії установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дає змогу і заохочує розміщення авторами в Інтернеті (наприклад, у електронних сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису статті як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє продуктивній науковій дискусії та позитивно впливає на оперативність та динаміку цитування опублікованої роботи.